Instagram Mavi Tik Alma Teknikleri

Instagram Mavi Tik Alma Teknikleri

Instagram ile güvenilir bir imaj yaratmanın en bilinir yolu mavi tik almaktan geçiyor. Çoğunlukla oyuncular, sanatçılar, iş adamları, fenomenler ya da tanınmış kişiler bundan faydalanıyorlar. Dolayısıyla doğrulama gereksinimini karşılayacak olan herkes bu noktada mavi tik almak isteyebiliyor. Fakat Instagram mavi tik almak isteyenlere bazı şartlar sunuyor.


Daha doğrusu bu şartları yerine getiriyor olsanız bile değerlendirme aşamasında bazı kıstaslar göz önüne alınıyor. Çünkü bu bir gerçek kişi teyidi değil. En azından teorik olarak öyle olsa bile pratik olarak 100 takipçiye sahip gerçek bir kişinin hesabını doğrulaması amacıyla kullanılmıyor. Instagram mavi tik alma noktasında geniş kitleler hitap eden hesapların gerçek ve orijinal olup olmadığını görmeyi amaçlıyor.

Instagram Mavi Tik Alma Yöntemi

Instagram mavi tik konusunda herhangi bir net standart sunmuş değil. Ancak herkes mavi tik başvurusu yapabiliyor ve değerlendirme şirkete kalıyor.

  1. Instagram hesabınıza girdikten sonra sağ alt bölümdeki profil fotoğrafına tıklayın.
  2. Açılan sayfada sağ üst köşede üç yatay çizgiye tıklayarak menüye ulaşın.
  3. Alt kısımda bulunan çarka tıkladıktan sonra açılan menüde Hesap sekmesine geçin.
  4. Hesap sekmesi içerisinde Doğrulama İste kısmına tıklayın.
  5. Kullanıcı adı, ad soyad, tanındığınız isim, hesabın kategorisi ve fotoğraf yükleme bölümlerini doldurun.

Tüm bu kısımları doldurduktan sonra gönder diyerek Instagram mavi tik başvurusu yapmış olursunuz. Fotoğraf kısmına devletin verdiği, üzerinde fotoğrafınızın ve bilgilerinizin yazılı olduğu bir kimlik kartının fotoğrafını yüklemeniz gerekiyor.

  • Tam adınız
  • Hesap adınız
  • Kullandığınız isim (örneğin, sahne adı olan müzisyenler)
  • Hesabınızın kategorisi (Haberler/Medya, Spor, Devlet/Politika, Müzik, Moda, Eğlence, Blogger/Influencer, İşletme/Marka/Organizasyon veya Diğer)
  • Devlet tarafından verilen fotoğraflı kimliğinizin fotoğrafı (eğer kişisel bir hesabınız varsa) veya yasal ya da işletme kimliğinizin fotoğrafı (bir işletme hesabıysanız)

Bilgileri girip başvurunuzu yapmalısınız. 

Instagram Mavi Tik Ücretli Mi?

Instagram mavi tik alma yolu olarak kullanılabilecek kestirme bir yöntem yok. Ancak bu aşamada Instagram tarafından göz önüne alınan dört kriter olduğundan söz etmek mümkün. Otantik, Benzersiz, Dikkate değer ve Tamamlanmış(eksiksiz) profil olarak nitelendirerek mavi tik onaylanmaktadır.

Gerçek bir kişiye, işletmeye ya da varlığa mavi tik için otantik, diğer rakiplerden ve alternatiflerden farklı olanlar için benzersiz ilkesi işleniyor. Profilin tamamlanmış olması, gönderi, reels, hikaye paylaşımlarıyla, bio ayrıntılarıyla ve hesap aktifliğiyle öne çıkması eksiksiz olarak yorumlanmasını sağlıyor. Popüler olup marka değeri yüksek olan işletmelerde, kişilerde ya da nesnelerde dikkate değer ilkesiyle Instagram mavi tik veriyor. Üstelik şirket bunun için bir ücret talep etmiyor. Ancak mavi tik hizmeti veren aracı firmalar belli bir ücret karşılığında hesabınıza doğru bir biçimde mavi tik başvurusu yapabiliyor.